לוח מודעות

פורומים

תערוכות ואירועים

מועדון לקוחות

קורסים

מדריכים/קטלוגים
 
 כתבות |  אתרים מומלצים |  תערוכות ואירועים |  קטלוג מוצרים |  קורסים | רישום חברות
שנת הכימיה העולמית 2011


"החיים שלנו, העתיד שלנו"
ברחבי העולם מציינים את השנה סביב המוטו "כימיה – החיים שלנו, העתיד שלנו". השנה מאופיינת בכנסים לציון שנת המאה למתן פרס נובל למרי קירי. הזדמנות זו מנוצלת כדי לחגוג את תרומתן של הנשים לקידום המדע ומתקיימות פעילויות שונות המעודדות מודעות ועניין במדעי הכימיה בקרב הדור הצעיר.
לכימיה האנליטית חלק משמעותי במדעי הכימיה. באמצעותה ניתן להכיר את החומר הנבדק, לגלות את מבנהו, זהות מרכיביו וכמותם.  המידע אודות מרכיבי החומר האיכותיים והכמותיים מהווה את אבני היסוד לפיתרונן של שאילתות רבות בתחומי הכימיה. לכן, ממוצבת הכימיה האנליטית בחזית המדע ומספקת פיתרון לבעיות בכל שטחי החיים. היא מהווה נדבך חיוני בדרך להתרת בעיות בכימיה תיאורטית וניסויית כאחת.
בראשית שנותיה, התמקדה הכימיה האנליטית בזיהוי של חומרים והגדרת תכונותיהם. עם ההתקדמות הטכנולוגית נוספו שיטות אנליזה שונות כמו כרומטוגרפיית נייר, גז ונוזל, אלקטרו-פורזה, קריסטלוגרפיה וכן שיטות ספקטרסקופיות ואלקטרוכימיות.
פריצות דרך חשובות
ההתקדמות הטכנולוגית מרחיקת הלכת שחלה במשך השנים, הציבה את הכימיה האנליטית במקום חדש ומרכזי בעולם המחקר, האיבחון והתעשייה. תוצאות המחקר האנליטי איפשרו פריצות דרך חשובות במחקר הגנומי, את פיתוחן של שלוחות מחקר חדשות: הפרוטאומיקה, ליפידומיקה, מטבולומיקה, פפטידומיקה טרנסקריפטומיקה ותוצריהן. השילוב בין טכנולוגיה אנליטית מתקדמת לבין הקניית משמעות ופרשנות מדעית נכונה ומדוייקת, מנוצל היום כדי לחקור ולהבין את הגנום, ללמוד על מבנה ותיפקוד של חלבונים, כדי לפרוץ מחסומים ולהעמיק הבנתנו על מולקולות לסוגיהן ותפקידן הפיזיולוגי.
כימאים בכל העולם זוכים להוקרה ולפרסי הצטיינות. גם לישראל יש נציגות מכובדת בשנים האחרונות בדמות פרופ' אהרון צ'חנובר ופרופ' אברהם הרשקו מהטכניון, זוכי פרס נובל לכימיה בשנת 2004 ופרופ' עדה יונת ממכון ויצמן, זוכת פרס נובל לכימיה בשנת 2009.
התעשייה משוועת לידע אנליטי
מקומה של הכימיה האנליטית כמגמה נפרדת במוסדות להשכלה הגבוהה בישראל ובעולם הינו נושא עדין ובעייתי, ובמרבית המוסדות אינו מוגדר דיו.  היעדר מחלקות חזקות ומובנות במוסדות ההשכלה הגבוהה יוצר מצוקה גדולה במשק הישראלי. הוא גורם ל'וואקום תעסוקתי' שבמרכזו מחסור בכימאים אנליטיים שקיים כבר שנים רבות. הפער בין המיכשור והמיחשוב המתקדמים לבין הידע של בוגרי הפקולטאות לכימיה ממשיך להתרחב, התעשייה משוועת לידע אנליטי ולכן נאלצת לחפש פתרונות יצירתיים, ששואבים משאבים יקרים (של זמן, כסף וכוח אדם) כדי לממן הכשרת עובדים, בין על ידי ההקמה של תוכניות ייעודיות במחלקות ללימודי המשך באוניברסיטאות, או במרכז הידע של חברת ביופורום- מרכז ידע יישומי.
הקשר ההדוק בין הכימאיים האנליטיים בארץ נשזר ונרקם בישראנליטיקה, הכינוס השנתי של החברה הישראלית לכימיה אנליטית שיתקיים בחודש פברואר 2011 בפעם ה-14 ברציפות. הכינוסים השנתיים הללו הם שם דבר ברמתם ובהיקפם. במשך יומיים מתכנסים מיטב הכימאים האנליטיים מהארץ ומהעולם לכנס שמתפצל למושבים שדנים בנושאי השעה, חידושים, שיטות ומבט חודר לעבר עתיד הנושא וצפונותיו, ומתכנסים למושבי מליאה שמארחים את מיטב נושאי הדגל של תחום הכימיה האנליטית בעולם.  מעל 3,000 משתתפים נוטלים בהם חלק מידי שנה. מאכלסים אותו חברים מהאקדמיה, מתעשיות הכימיה והפרמצבטיקה, המזון והפטרוכימיה וכן אנשי מדעי החיים, הסביבה וההנדסה.  מעבר לנושאי הליבה, חלק משמעותי מהכינוס מוקדש לנושאים של מטרולוגיה, אבטחת איכות ותכנון ניסויים מבוקרים. דיוני הכנס מתקיימים סביב תערוכה מקצועית ענפה שבה תצוגה מרשימה בהיקפה ובתכולתה של ציוד וראגנטים אנליטיים,  מוצרים ייעודיים לכימיה אנליטית, מיכשור ומיחשוב. סביב דוכני התצוגה נרקם המארג העדין והמושרש של הקשרים הבלתי אמצעיים בין כל משתתפי הכינוס: מדענים, אנשי מעבדה, מומחי איכות, פיתוח וייצור מהתעשייה וספקים של המגוון העצום של המוצרים והשירותים שכרוכים בהפעלת המערך האנליטי במגזרים השונים. 
איחוד הכוחות
הקשרים החברתיים בין כל השותפים מהארץ ומחו"ל, אנשי מחקר וייצור, רגולטרים, אנשי מזון, סביבה, קליניקה ואיכות, מקנה לכינוס את חוזקו ואת הבסיס להצלחתו במשך 14 שנות קיומו.
החידוש המרענן של השנה הינו בשילוב הכוחות בין החברה הישראלית לכימיה לבין החברה הישראלית לכימיה אנליטית. המניע לאיחוד הכוחות הינו שנת הכימיה העולמית שתצויין בארץ בשבוע הכימיה החגיגי.  שבוע הכימיה בישראל שיתקיים בפברואר 2011, כולל שתי תערוכות ענק שנערכות בצמידות לשני כנסים עוקבים של האגודות הישראליות לכימיה ולכימיה אנליטית. הכנסים מושכים אליהם את מיטב הכימאים מהארץ ומהעולם, בין כמרצים ובין כמשתתפים. במקביל מתקיימים ימי עיון לאנשי מקצוע.
במסגרת שבוע הכימיה מתקיים ערב גאלה חגיגי במעמד שרי ממשלה ונציגי תקשורת.
ובסימן עשייה למען הקהילה, מתקיים בכינוס יריד תעסוקה מקיף שיאפשר לדורשי העבודה להתעדכן ולמצוא את דרכם בשוק העבודה במגוון הצעות העבודה שהוא פותח בפני הכימאים הצעירים והמנוסים כאחת.
פרטים נוספים, הרשמה לכנסים, אירועים נוספים ושעות פעילות  ניתן למצוא באתרים הבאים:
אתר שבוע הכימיה בישראל: http://chemistry2011.org.il
אתר ישראנליטיקה 2011  http://www.isranalytica.org.il
אתר החברה הישראלית לכימיה  http://www.chemistry.org.il


 (1) יו"ר הכינוס ה-14 של ישראנליטיקה 2011 . ד"ר לוין הינה כימאית אנליטית ומנהלת בחברת מדטכניקה   http://www.forumsci.co.il/HPLC/
(2)  סטודנטית לתואר שני בגאופיזיקה ורכזת שנת הכימיה בישראל.   http://www.bioforum.co.il/

לפרטים נוספים

הדפסה   שלח לחבר

Copyright © 2002 ComLine LTD. All rights reserved.